Sınıfta Montessori Uygulaması – Giriş

Sınıfta Montessori Uygulaması – Giriş

6697

10MP_DIVYA_MONTESSO_159711gMontessori sınıflarında çocuklar çalışmak istediği materyali seçmekte özgürdür. Sabah sınıfa gelen çocuk etrafına bakar ve ne ile çalışmak istediğine karar verir. Diğer bir etkinliğe geçmek isteyene kadar karar verdiği iş üzerinde yoğunlaşır ve çalışır. Bu döngü gün boyu devam eder. Özellikle çok daha küçük çocuklar seçim konusunda bir rehberliğe ihtiyaç duyabilirler. Bu sınıflardaki çocukların geleneksel sınıflardaki çocuklara oranla önemli düzeyde karar verme özgürlüğüne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik Montessori sınıflarında çocuk istediği çalışmayı seçmekte özgürken istediği materyalle istediği kadar tekrar yapabilme konusunda da özgürdür. Geleneksel sınıflarda çocuk çalışmak istediği konu üzerinde istediği kadar tekrar yapma şansı bulamayabilir.

Montessori sınıfları çocukların kontrollerini sağlama ve bağımsızlık duygularını geliştirmeye yardımcı olacak şekilde hazırlanmıştır. Dolaplar masalar ve sandalyeler çocukların boylarındadır.  Bu üst düzey düşünme gerektiren ve birbirleriyle ilişkili olan görevler barındıran hazırlanmış ortamda çocuklar, kendi kendilerine öğrenebilirler.

Çocuğa dünyayı keşfetmek için fırsatlar sunan Montessori materyalleri, çocuğun kullanabileceği güvenlikte ve boyutlarda dizayn edilmiştir. Gerçekçi özelliklere sahip olan ve yaratıcılığa da yer veren bu materyaller, günümüzde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Tüm materyallerin temiz, eksiksiz ve estetik bir görünüme sahip olmaları, çocukların özenli ve dikkatli çalışmalarını sağlarken, çalışmayı problemsiz bir şekilde tamamlamalarını sağlar. Çocukları alıştırma yapmaya teşvik eden şey, kullanılacak malzemenin güzel, zarif ve çekici renklerde olmasıdır. Özellikle, bir çalışmada kullanılan parçalardaki renklerin uyumu, çocukların o çalışmaya ait olan parçaları kolayca bulmalarına yardımcı olur.

Infant1Öğretmen, Montessori yöntemini, tarihini ve özel terimlerini bilmeli, çocuklarının gelişimlerinin farkında olmalı ve onlarla çalışırken, yöntemin içinde yer alan teknik, materyal ve fikirleri uygulayabilmelidir. Bunlar, sunumlar yapma, çevreyi düzenleme, her gün olabildiğince çok öğrencinin ihtiyaçlarını karşılama ve okul yılının başlangıcında öğrencileri tanıştırma gibi görevlerdir. En önemli görev ise, sınıfta disiplini sağlamaktır. Buda, öğrencilere uygun olan davranışlar için model ve rehber olmaktan geçer.

Sınıfta montessori uygulamasının 3 temel unsuru:

  • Hazırlanmış ortam
  • Montessori materyallerinin ve derslerinin özellikleri
  • Haızrlanmış yetişkin – rehber

Bu temel unsurları diğer yazılardan okuyabilirsiniz..

Facebook Comments

You may also like

Montessori Eğitiminde Hazırlanmış Ortam

Rehberin, her şeyden önce, ilk sıradaki görevi, çocuklar