Emici Zihin

Emici Zihin

4168

Çocuk, dünyanın neresinde olursa olsun, Maria Montessori’nin “emici zihin” olarak adlandırdığı bir yetiye sahip olarak dünyaya gelir. Montessori felsefesinde, emici zihin ilkesinin amaçladığı şey, çocuğun zihinsel faaliyetini ortaya çıkarmaktır.

Emici zihin, herhangi bir çaba sarf etmeden ve yorulmadan, ortamın, bütün ruhsal, zihinsel ve fiziksel yönlerini emme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, eşsiz olmasının yanında geçicidir. Emici zihne örnek olarak dilin kazanımını vermektedir.

Yeni doğan çocukta, bellek, zeka, akıl yürütme yeteneği olmamasına rağmen, çocuk kısa zamanda konuşmayı öğrenir. İki yaşına geldiğindeyse, emici zihni sayesinde, çevresindekilerin konuştukları dili taklit ederek konuşmayı öğrenir. Mademki çocuk dili kendiliğinden öğrenebiliyor, o halde çevresindeki bilgileri de doğal bir biçimde zorlanmadan öğrenebilir. Bu tarzda bilgi edinmek, ayrıca çocuk için doğal ve keyifli bir faaliyet olmaktadır.

Emici zihinle çocuk kendini inşa eder. 0-3 yaş arasında bunu bilinçsiz olarak yapar. Bilinç dışı olarak her şeyi emer. 3-6 yas arasında da bilinçli hale gelir. Çevresinden edinimler alır, gözlemler ve tekrarlar. Mesela dili tüm detaylarıyla alırlar. Çocuk kamera gibi fotoğraflar, yetişkin ressam gibi yapar.

0-6 yas arası dönem emici zihni kullanmak için çok önemli bir dönemdir. Bir daha bu kadar öğrenmeye sahip olamayız. Bu dönemde çocuk neye maruz kalırsa onu alır. Düzense düzen, düzensizlikse düzensizlik gibi. Aynı süngerin çamurlu suyu da, temiz suyu da çekmesi gibi düşünebiliriz.

Facebook Yorumları

Dikkatinizi Çekebilir