Montessori Felsefesine Uygun 0-1 yaş Kitaplar

Montessori Felsefesine Uygun 0-1 yaş Kitaplar

192760

Çocuklara kitap okumaya anne karnında başlanır. Bebeğinizin doğumuyla birlikte ona kitap okumaya devam ettiğinizde, aranızdaki duygusal bağınız gelişirken aynı zaman da onun zihinsel gelişimine de katkıda bulunmuş olursunuz. Sizlere tavsiyem;

 • Bebekliğinden itibaren evinizde onun boyuna göre ufak da olsa bir kitaplığı olması çok faydalıdır. Bu sayede kitaplarını benimser ve kitap okumanın olağan bir rutin olduğunu düşünür.
 • Mom-Baby-Reading-500Kitap okumak için bebeğinizin sadece ağladığı veya uykusu geldiği zamanları değil, algısının açık, rahat olduğu zamanları da tercih etmelisiniz. Bu yöntem iletişimin sağlanmasında ve sevgi bağının kurulmasında önemli bir rol oynar.
 • Bebeğinizle doğrudan ve yüksek sesle ne kadar çok konuşursanız, dil gelişimi ve güven bağının gelişmesi açısından önemlidir. Kitap okunmasıyla birlikte bebeğin dinleme yetisi ve hafızası da gelişme gösterir. Bu durum onun ruhsal doyumu, kelime hazinesi hem de bilişsel gelişimine önemli katkılarda bulunur. Bu yüzden doğduklarından itibaren bebeklere kitap okumak; sesinizi tanıması ve size daha yakın olması için çok iyi bir araçtır.
 • Kucağınıza alıp birlikte kitaba baktığınızda durumu daha kolay benimseyecek kendini güvende hissedecektir.
 • Kitap okurken yazılanlara, karakterlere göre farklı ses tonlamaları kullanabilirsiniz. Özellikle hikaye kitaplarında farklı karakterleri farklı ses tonlarıyla okursanız ve anlatılan duyguya (neşe, kızgınlık, şaşkınlık, üzüntü vb.) sesinizle vurgu yaparsanız bebeğiniz sizi dinlemekten büyük bir keyif alacak ve hikayelerin bir nevi dramasını yapmış olacaksınız. Bu yöntem sayesinde bebeğinizin kitapları sevmesini sağlayacak, kendini daha rahat ifade etmesine zemin hazırlamış olacak ve beyin gelişimine katkıda bulunmuş olacaksınız.
 • Oturmaya başladıkça sizi taklit ederek eline kitapları alıp sayfaları çevirmeye çalışacaktır, burada önemli olan çok karışmadan keşfetmesine izin vermek gerekiyor. Sadece ufak yönlendirmelerle desteklemelisiniz.
 • Sayfalarda olabildiğince gerçek resimler olmasına dikkat ederseniz, bebeğinizin görsel algısı da gelişecek ve gerçeğini gördüğünde doğru çağrışımlar yapması daha kolay olacaktır.
 • Hayali kahramanlar, periler ve insan vasfı verilerek resimlendirilmiş hayvanlar bulunan hikaye kitaplarından uzak durulması gerekir. Bu tarz resimler 0-6 yaş arasındaki çocuklarda anlam karmaşasına yol açar. Çünkü soyut düşünme tamamlanmadığından gerçekle hayali ayırt edemezler.
 • 0-1 yaş arası bebekler için kitap seçerken sayfada tek cümle olan ve büyük resimli kitapları tercih ederseniz, bebeğinizin ilgisi dağılmadan kitabın sonuna ulaşabilirsiniz.
 • Bebeğinizle beraber kitaplara bakmak onun dil becerilerini geliştirmenin iyi bir yoludur.
 • Bebeklerin dokunma duyusuna hitap eden kitaplara bu dönemde ağırlık verilmesi gerekir. Sayfalarda ki farklı dokuları elleriyle hissettikçe zihni duyusal olarak uyarılmış olacaktır. Böylece bebeğinizin bilişsel, duyu, motor, dil ve zeka gelişimi de desteklenecektir.
 • Ninniler, ezgili tekerlemeler ve sevgi dolu sözcüklerle de bebeklere kitap okuma alışkanlığı kolayca  kazandırılabilir.
 • 0-1 yaş arası bebekler için ana renklerin yer aldığı, kumaştan veya özel malzemeden yapılmış, bebeğin ağzına sokması halinde yırtılmayan, sudan etkilenmeyen, mümkünse ses çıkarabilen ve bebeğin elinde tutabileceği büyüklükte kitaplar seçilmesi daha uygun olur.
 • Pearson Longman’ nın 0-2 yaş tüm kitaplarını önermekle birlikte özellikle bebek dokun öğren serileriyle renk, sayı, miktar, boyut vb. birçok kavram algıları çok daha hızlı gelişecektir. Yine aynı yayın evinin Küçük Vak Vak serisi çocuğunuzun bilişsel gelişimi için çok faydalı olacaktır.
 • Sert karton sayfalı kitaplar bebeğinizin motor gelişimi için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda her şeyi ilk önce ağızlarına götürdükleri ve attıkları için bu kitaplar malzeme olarak daha dayanıklıdırlar.
 • Bebeğiniz büyüdükçe veya uykuya geçerken daha uzun hikaye kitaplarına yer verebilirsiniz. Sitemizdeki 1 – 6 yaş arası diğer sayfalardaki kitap örneklerini inceleyebilirsiniz. Onların içinden güzel hikaye kitapları seçip okuma saatlerinizi daha da renkli hale getirebilirsiniz. Tübitak ve Erdem Çocuk yayınlarının 3+ yaşa ait hikaye kitaplarını öneririm. Kitaplara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

1-2 Yaş Kitaplara ulaşmak için tıklayın..

3+ Yaş Kitaplara ulaşmak için tıklayın..

4+ Yaş Kitaplara ulaşmak için tıklayın..

 

Montessori Yöntemiyle Çocuklara Kitap Okumayı Sevdirecek 21 Etkili Yol adlı yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederim.

 

İnceleme fırsatı bulduğum ve size de önerebileceğim 0-1 yaş arası bebek kitap örneklerini aşağıda sizlerle paylaştım. Benzer alternatifleri inceleyebilir ve bebeğinizin ilgisine göre seçim yapabilirsiniz.  Güzel örnekler buldukça burada sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Q Bebek

İçerik: Yeni doğan bebeklerin retinası tam olarak gelişmediğinden sadece ışık ve karanlığı ya da siyah ve beyaz arasındaki çok güçlü karşıtlıkları (yüksek kontrastı) algılayabilir. İlk üç ay içerisinde bebek tarafından görülen siyah ve beyaz görüntüler bebeğinizin retinası üzerinden beyine çok önemli görsel sinyaller gönderir. İşte bu güçlü sinyaller bebeğinizin beyin gelişimini artırmak ve görsel gelişimini hızlandırmak açısından çok önemlidir. Üçüncü aydan sonra görsel uyarıcı olarak siyah ve beyaz rengin arasına kırmızı da katılır. Dünya üzerinde yapılan araştırmalar da ilk 6 ayda yüksek kontrastlı objeler görmesi sağlanan bebeklerde görsel uyarılmanın artması sonucunda beyin gelişiminin hızlandığı gözlenmiştir. İşte bu nedenlerle dünya üzerinde “Yeni Doğan Yüksek Kontrastlı Erken Uyarılma Kartları” olarak örneklerini bulabileceğiniz bu seti “Q BEBEK İLK KARTLARIM” serisi olarak 0-6 ay arasındaki bebekler için hazırlandı. Q BEBEK İlk Kartlarım içeriğinde arkalı önlü özel olarak hazırlanmış 20 kart ve 40 resim ve asma halkası bulunmaktadır.

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Q Bebek

İçerik: Parmak kuklalar Bebek ve çocukların Yaratıcılıklarını geliştirir.Parmak kuklalarla oyun, bebek ve çocukların hayal gücünü, yeteneklerini ve yaratıcı düşünmeyi geliştirir. Bebek ve çocuklara sunulan farklı parmak kukla karakterleri onların hayal dünyalarının kapılarını aralamaya yardım eder.Bebek ve çocuklar parmak kuklalarla oynarken hayal güçlerini kullanırlar. Yaratıcılıklarını geliştirirler. Parmak kuklalar bebek ve çocukların Dil Gelişimlerini destekler.

Parmak kuklalar bebek ve çocuklara, dil gelişimi, paylaşma, bekleme, ses tonunu kullanma, beden dilini kullanma alışkanlıkları kazandırır. Parmak kuklalar sayesinde bebek ve çocukların öz güveninin artması ve ifade yeteneğinin gelişmesi sağlanır. Dil kurallarının yanı sıra, dil yaratıcılığı ve toplumsal kurallar kuklayla kazandırılabilir. Bebek ve çocuklar parmak kuklaları oynatırken ya da parmak kuklalar yetişkinler tarafından oynatılırken dilin etkin biçimde kullanılması sağlanmaktadır.

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Pearson Longman

İçerik: Bebekler ellerine aldıkları cisimleri genellikle ya sallarlar ya da ağızlarına sokarlar. Bu altı sevimli kitap bebekler için tasarlanmış ciltli ve sünger kapaklı ve bebeğiniz oldukça güvenlidir. İçinde gerçek hayvan ve eşya resimlerinin üzerinde bebeğinizin dokunup hissedebilmesi için farklı dokular (parlak, pütürlü, tüylü, yumuşak, sepet dokusu vb.) var. Görsel olarak resimler çok güzel ve eğlenceli. Siz isimlerini söylerken bebeğiniz resimlere bakacak ve dokularını hissedebilecek.

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Pearson Longman

İçerik: Bu seride renkler, şekiller, hayvanlar, çiçekler, çeşitli objeler yanında altında-üstünde, aşağıda-yukarıda, içinde-dışında, büyük-küçük gibi kavramları ve 1-2-3 gibi kısa saymalı resimler var. Ayrıca farklı dokular ve ufak motor becerilerini geliştirecek açma-kapama gibi eklentiler ve bir kitapta da ortasına basınca ses çıkaran bir lastik bölüm göreceksiniz. Mesela yıldız dediğinizde bebeğiniz yıldız şeklindeki boşluğun kenarlarında parmaklarını gezdirebilecek, daire dediğinizde daire şeklinde yumuşak dokuya dokunabilecek. Bebeğiniz resimlere bakarken, siz de sayfalarda gördüklerinizi ona anlatabilirsiniz. Böylece kavram bilgisi ve alıcı dil gelişimini desteklemiş olacak ve keyifli vakit geçirebileceksiniz.

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Pearson Longman

İçerik: Yukarıdaki seriye benzer bir kitap olması yanında içinde daha eğlenceli resimler bulabilirsiniz. Bebeğinizin zihin, dil, duyu ve motor gelişimini desteklemek için içinde birçok seçenek var. Siz resimlerde gördüklerinizi anlattıkça, bebeğiniz aynı zamanda dinlediklerini dokunarak hissedebilecek.

 

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Pearson Longman

İçerik: Kelimeler kitabında araba, bebek, kedi gibi çeşitli resimler göreceksiniz. Bebeğinize araba, arabanın tekerlekleri daire, arabanın 2 tekerleği var gibi resimleri ona kısa basit kavramlarla anlattıkça, mesela tekerleklere dokunarak parmaklarıyla daireyi hissedebilecek, 2 tane olması ile de miktarsal algısının gelişmesini desteklemiş olacaksınız. Sayılar kitabında da 1-5 arası sayıları anlatan resimler göreceksiniz. Siz 3 kuş dediğinizde bebeğiniz dokusu farklı olan kuşlara dokunarak zihninde sayı ve miktar kavramlarının ilk temelleri atılmış olacaktır.

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Koleksiyon

İçerik: Çocuklar için hafifletilmiş özel tasarımı  sayesinde daha rahat ellerinde tutabilirler. Resimlerin görselliğinin güzelliği sayesinde gerçeklerini gördüklerinde daha kolay bağdaştırma yapabilirler. Bu kitaplar bebekleriniz için hem öğretici, hem de eğlencelidir.

 

Yazar: Dawn Sirett

Yayınevi: Pearson Longman

İçerik: Renkli fotoğraflar eşliğinde bebeklerin günlük hayatına dair kavramlar, göster-öğren tekniği ile hazırlanmış ilk kelimeler eşliğinde zihinsel gelişimine destek olabilirsiniz. Banyo eşyaları, oyuncak, günlük işler temalı resimler üzerine sohbet edebilirsiniz. Kitabın bir sayfasında çocukların duygu ifadelerinin fotoğraflarına bakarak dramasını yapabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz, eğlenirken bir yandan bebeğiniz duygularını ifade etmesini öğrenecektir.

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Doğan ve Egmont Yayıncılık

İçerik: Setteki dokuz küçük kitapla çocuğunuz temel kavramları eğlenerek öğrenecek , görsel hafızası güçlenecek ve sayısal becerileri gelişecek. boyutu sayesinde bebeğiniz kitapları rahatlıkla kavrayabilecek.

 

Yazar: Miriam Stoppard

Yayınevi: Mandolin

İçerik: Kitaptaki resimler sayesinde bebeğinizin dil gelişimi ve görsel hafızasının güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Çevrilmesi kolay kalın sayfalar, süpriz resimler ve anne babalara yazılmış notlar sayesinde, bebeklere çevremizdeki şekiller kolayca öğretilebiliyor.Bu kitap sayesinde bebeklerin en karmaşık şekilleri fark etmesini sağlayabilirsiniz. Kitabın arkasındaki küçük yap-boz yaparken küçük motor becerilerini geliştirebilirler.

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Remzi Kitabevi

İçerik: Gerçek fotoğraflarla, bebeklerin günlük yaşantılarında en sık duyabilecekleri 100 kelimeyi resimlemişler. Bebeğiniz görsellere bakarken, sizden isimlerini dinleyecek. Böylece hem dil, hem de görsel zekasını desteklemiş olacaksınız. Kitabın küçük ve büyük boyları mevcut.

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Mandolin

İçerik: Kitaptaki resimler ve basit sorular yardımıyla bebeğinizle sohbet edebilirsiniz. Sayfaları birlikte çevirirken, bir ayakkabıyı ya da oyuncak ayıcığı tanımlamasını ya da en sevdiği hayvanı seçmesini isteyebilirsiniz. Böylece dil gelişimini ve görsel hafızasını da desteklemiş olursunuz.

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Pearson

İçerik: Bu kitaplarla 1-10 arası saymayı, renkleri, hayvanları kavram olarak öğrenecek. ilk başlarda görsel hafızasında tutacak, yeri ve zamanı geldiğinde geri çağrışım yapması daha kolay olacaktır.

 

Yazar: Lauren Thompson

Yayınevi: Pearson Longman

İçerik: Küçük Vak Vak’ın maceraları çok eğlenceli ve bilgilendirici. Kitaptaki tek cümlelik sade anlatımlar bebeğinizin kelimeleri daha iyi algılamasını sağlıyor. Sayılar kitabında 1’den 5’e sonrada 5’ten 1’e tersten miktarsal olarak saymayı görüyor. Renkler kitabında cisimlerin büründükleri renkleri görüyor. Zıt kavramlar kitabında da Küçük Vak Vak’ın içine düştüğü durumlar da neler hissettiğini görüyor. İsterseniz de Küçük Vak Vak’ın yaşadıklarını birlikte dramatize edebilirsiniz. Bebekler bu tür taklitleri çok seviyorlar. Bu kitaplardaki kavramlar, görseller ilerideki öğrenmeleri için sağlam zemin oluşturuyor.

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Pearson Longman

İçerik: Serideki kitaplar sert kapaklı ve dayanıklı kartonsan yapıldığından oldukça dayanıklıdır. resimler renkli ve parlak dokulara sahip olmasıyla birlikte konuşmasına katkıda bulunacak pek çok kavram içeriyor. sayfalarındaki eğlenceli oyunlarıyla bebeğiniz hem eğlenecek hem öğrenecek.

 

Yazar: Emma Goldhawk

Yayınevi: Pearson Longman

İçerik: Kuklaların çocukların zihinsel gelişimlerine önemli katkıları vardır. Kolaylıkla hikayeyi dramatize edebilirsiniz böylece bebeğinizin kelimeleri algılaması daha rahat olacaktır. İçindeki kısa ve net cümlelerden oluşmuş hikayeyi okuyabileceğiniz gibi, kuklayla birlikte daha renkli anlatımlarda yapabilirsiniz.

 

Yazar: Kolektif

Yayınevi: Kaknüs Çocuk

İçerik: Bebeğinizi kitaplarla tanıştırmanın en iyi yolu da, eline hayvanları tanıtan, resimli bir kitap vermektir. Dört kitaptan oluşan Hayvan Dostlarım serisi, bebeğinize veya küçük çocuğunuza kitapları sevdirmek için ideal bir başlangıç olacak.
1) Sevimli Çiftlik Dostlarım: At inek, koyun ve keçi gibi 14 çiftlik hayvanını tanıtıyor.
2) Yumuşacık Kanatlı Dostlarım: Tavuk, kaz, güvercin, baykuş, martı, flamingo gibi 17 kuş veya kümes hayvanını tanıtıyor.
3) Sevgili Orman Dostlarım: Kurt, tilki, ceylan, ayı ve kirpi gibi 17 orman hayvanını tanıtıyor.
4) Uzak Ülkelerden Hayvan Dostlarım: Aslan, kaplan, fil, zürefa, timsah ve penguen gibi uzak ülkelerde yaşayan 17 vahşi hayvanı tanıtıyor.
Hayvanları tanıtan birçok kitap arasından Hayvan Dostlarım serisini seçmeniz için birçok nedeniniz var:
Kitapların karton sayfaları ve sağlam cildi, yırtılmaz veya kopmaz. 18 karton sayfadan oluşan kitapların her sayfasında parlak renkli bir hayvan resmi yer alıyor. Resimler, gerçekle birebir örtüşen, “reel resim” niteliğinde. Böylece bebeğiniz veya çocuğunuz, hayvanları gerçek hayatta olduğu gibi tanıyor hem de usta bir ressamın sanatından istifade etmiş oluyor. Her resmin yanında, o hayvanı tanımlayan, basit bir cümle bulunuyor. Böylece, bebeğiniz resme bakarken siz de ona hayvanın adını ve en belirgin özelliğini belirten kısa cümleyi okursunuz.
Serinin her kitabında, belli bir grup hayvan bir arada bulunuyor. Bebeğinize veya çocuğunuza dört kitabı da okuduğunuzda, hayvanları yaşadıkları yere veya en belirgin özelliklerine göre gruplamış olursunuz. Gruplamalar, bebeğinizin veya çocuğunuzun zihinsel gelişimi için çok faydalıdır.

 

Yazar: Ayla Çayıroğlu

Yayınevi: Uçanbalık Yayıncılık

İçerik: Resimler çocukların sanatsal algılarını açacak nitelikte çok tatlı ve sevimli. Kısa cümlelerden oluşmuş keyifli hikayelerden oluşuyor. Her kitapta bir başka hayvanın özellikleri anlatılıyor.

 

 

 

Facebook Comments

You may also like