Montessori Felsefesine Uygun 3+ yaş Kitaplar

Montessori Felsefesine Uygun 3+ yaş Kitaplar

93916

Anne ve babaların çocuklarıyla birlikte kaliteli zaman geçirmeleri gerekir. Bu zamanın hem çocuk hem de anne-baba için zevkli ve faydalı olması, geçirilen zamanı kaliteli kılar. Kitap okuma alışkanlığı da küçük yaşlardan itibaren kazanılacak bir alışkanlıktır. Ailece okuma saatleri belirleyerek, çocuklar için uygun kitapları seçerek, bunları birlikte paylaşarak ve en önemlisi ebeveynleri olarak rol model olmanızla zamanınızı daha zevkli ve faydalı hale getirebilirsiniz. Çocuklarınıza kitap seçerken ve okurken yapmanız gerekenlerle ilgili sizlere tavsiyelerim;

 • Bebekliğinden itibaren evinizde çocuğunuzun boyuna göre ufak da olsa bir kitaplığı olması çok faydalıdır. Bu sayede kitaplarını benimser ve kitap okumanın olağan bir rutin olduğunu düşünür.
 • Çocuğunuz 2-3 yaşlarına geldiğinde sizinle birlikte kitapçıya gidebilir. Ona seçim yapması için fırsat vermelisiniz. Bazen hoşunuza gitmeyen, yaşına uygun olmayan kitaplar seçebilirler. Böyle bir durumda sakin ve kararlı olup (bu yaşlarda dikkatleri kolaylıkla başka yöne kaydırılabilir) ilgisini ona uygun reyona yöneltebilir, iki alternatif sunup seçim yapmasını isteyebilirsiniz. Seçtiği kitabı satın aldığınızda kitabı daha kolay benimseyecek ve kendini değerli hissedecektir.
 • Kitap alırken güzel yazılmış, kaliteli ve güzel resimlenmiş ve basılmış kitaplar olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü çocuğunuzun ileride hedeflerine ulaşabilen, okul, iş ve sosyal ilişkilerinde başarılı, sanat duyarlılığı olan, toplu yaşam kurallarını benimseyen, yaratıcı yönlerini ortaya çıkarabilen, doğayı algılayan, sesini doğru kullanabilen ve seçimlerini kendisi yapabilecek yeteneğe sahip olabilmesinin en önemli aracı kitaplardır.
 • İlk başlarda çocuklar için yazılmış basit kısa öyküleri ve dikkat çekici görselleri olan kitapları tercih etmeniz faydalı olacaktır. Her sayfada 1-2 satırlık yazı ve olabildiğince gerçek resimler olmasına dikkat edersiniz görsel algısı da gelişecektir. Gerçeğini gördüğünde doğru çağrışımlar yapması daha kolay olacaktır.
 • Hayali kahramanlar, periler ve insan vasfı verilerek resimlendirilmiş hayvanlar bulunan öykü kitaplarından uzak durulması gerekir. Bu tarz resimler 0-6 yaş arasındaki çocuklarda anlam karmaşasına yol açar. Bu dönemde soyut düşünme tamamlanmadığından gerçekle hayali ayırt edemezler.
 • Kitap okurken çocuğunuzu kucağınıza almanız onun görsel, işitsel, dil, duyusal ve bilişsel gelişimi için oldukça faydalı olmasının yanında, yakınlığınız geçirdiğiniz zamanın değerini daha da arttıracaktır.
 • Çocuklara 2-3 yaşından itibaren ninni, şiir, tekerleme ve bilmece kitapları okumanın onların dil gelişimlerine büyük katkısı vardır. Aynı zamanda seslerini kullanmayı, konuşurken doğru yerler de vurgu yapmayı da öğrenirler.
 • Kitabı elinize aldığınızda önce kapağını inceleyebilirsiniz. Kitabın, yazarının ve çizerinin ismini söyleyip kısa bir tanıtım yapabilirsiniz. Böylece çocuğun kitap hakkında farkındalığı artacak büyüdükçe emeğe saygı duymayı öğrenecektir.
 • Kitap okurken okuduğunuz sayfalar hakkında soru sorabilir, sayfayı çevirmeden ne olacağını tahmin etmesini isteyebilir veya resimler üzerine sohbet edebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzu düşünmeye yöneltecek, hayal gücünü geliştirecek, sebep-sonuç ilişkisini öğretecek ve zihinsel gelişimini desteklemiş olacaksınız.
 • Uykuya dalmadan çocuğunuza kitap okumak onun dinlenmesini, dinlediklerini daha rahat özümsemesini sağlayacaktır ve zihinsel gelişimini de destekleyecektir. Yalnız sadece uyku saatinde kitap okursanız çocuğunuz kitap okumayı sadece uyku rutini zannedebilir. Bunun için kitap okuma saatlerini gün içine de birlikte karar vereceğiniz vakitlerde de yapmalısınız.
 • Kitap okuma saatlerini renklendirmek için sitemizdeki 3-8 yaş arası diğer sayfalardaki kitap örneklerini de inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda çocuğunuzun ilgisi ve gelişimine göre daha büyük veya küçük yaşlara uygun kitaplardan da seçim yapabilirsiniz. Tübitak, Yapıkredi, Erdem Çocuk, Beta Kids, İş Bankası Kültür Yayınlarının ve Erıc Carle, Leo Lionni, Anna Milborune, Arslan Sayman, Feridun Oral gibi yazarların kitaplarını da kütüphanenize eklemenizi tavsiye ederim.

 

İnceleme fırsatı bulduğum ve size de önerebileceğim 3+ yaş kitap örneklerini aşağıda sizlerle paylaştım. Benzer alternatifleri inceleyebilir ve çocuğunuzun ilgisine göre seçim yapabilirsiniz.  Güzel örnekler buldukça burada sizlerle paylaşmaya devam edeceğim…

                                                                                                                                              Keyifli Okumalar

 

Yazarı : Anna Milbourne

Yayın evi: Tübitak

İçerik: Pipkin hep çok büyük soruları olan, çok küçük bir penguen. Sizde bu kitapları okudukça onunla maceralara çıkacak, hiç görmediğiniz yerleri göreceksiniz. Bir milyonun ne kadar büyük olduğunu gözlerinizle görecek, şimdiye kadar sadece birkaç kişinin gördüğü denizin en derinine inecek, uzayın sonsuzluğuna tanık olacak ve çocuğunuza bebeklerin nereden geldiğini çok kolay bir şekilde anlatabileceksiniz.

 

Yazarı : Anna Milbourne

Yayın evi: Tübitak

İçerik: Daha önce hiç gitmediğiniz yerleri bu kitap sayesinde yakından tanıyabileceksiniz. Görselleri ve anlatımı insanı hemen içine alıp merak uyandırıyor. Her sayfada 2-3 cümle olması küçük yaşta çocuğunuzun bile sıkılmadan sizi dinlemesini sağlar.

 

limon-agaci-kapak

Yazarı : Arslan Sayman

Yayın evi: Redhouse Yayınları

İçerik: Şiir diliyle yazılmış, naif anlatımlı bir kitap. Limon ağacı varoluş hikayesini kanarya arkadaşından dinliyor. Ama kanarya gitmek zorunda, şarkılarını başkalarına da söylemesi gerekiyor.

 

untitled11

Yazarı : Steve Jenkins – Robin Page

Yayın evi: Tübitak

İçerik: Sanatsal resimleri ve hayvanlara ait ilginç bilgilere yer veren farklı bir kitap. Her çocuğun bu görsel şöleni görmesi gerekir.

 

0000000389974-1Yazarı : Carol McCloud

Yayın evi: Butik Yayıncılık

İçerik: 9 Ödül sahibi çocuklara günlük mutluluğu öğreten bir rehber niteliğinde. Herkesin görünmez kovaları vardır ve bu kovaları doldurmak çokta kolaydır. Biraz nazik davranış, gülümseme, takdir, selamla vb. Tatlı basit cümlelerle insanın yüreğini ısıtan bir kitap.

 

0000000389941-1Yazarı : Tom Rath – Mary Reckmeyer

Yayın evi: Butik Yayıncılık

İçerik: Herkesin görünmez kovası vardır. Kovamız doluyken kendimizi iyi, boşken kötü hissederiz. Gün içindeki davranışların kovayı nasıl doldurup, boşalttığını anlatıyor.

 

0000000614127-1Yazarı : Erıc Carle

Yayın evi: Kuraldışı Yayınları

İçerik: Bir bitkinin yaşam döngüsünü heyecan verici bir dille anlatıyor. Bu hikayeyi dinleyen çocuklar tohumun yaşam serüvenini asla unutmayacaklar.

 

Yazarı : Martin Waddell – Barbara Firth

Yayın evi: Kırçiçeği Yayınları

İçerik: Ödüllü bir seri. Tekrar edilen cümleleri, keyifli diliyle çocukları hemen içine alıyor. Bir kere dinledikten sonra size defalarca okutmak isteyecekler. Resimlerle anlatılan ifadeler arasında harika bir uyum var. Muhakkak kitaplığımızda olmalı.

 

0000000687071-1

Yazarı : Erıc Carle

Yayın evi: Kuraldışı Yayınları

İçerik: Uğur böceği, “Lütfen” ya da “Teşekkür ederim” demez, paylaşmayı bilmez ve her zaman kavgaya tutuşmaya hazırdır. Özel kesim sayfalarıyla akıp giden öykü çocukları, zaman, büyüklük, şekil ve davranış kavramlarını keşfetmeye davet ediyor. Zorbalıkla başa çıkmak için harika bir kılavuz.

 

0000000414419-1Yazarı : Leo Lionni

Yayın evi: Elma Yayınevi

İçerik: Kendinin bir şeyin parçası olduğuna inanıyor ve bütününü bulmaya çalışıyor. Ama durum farklı. Siz okumaya başladığınızda çocuğunuz ezberleyecek kadar çok benimseyecek bu hikayeyi. Çünkü bu onların hikayesi. Büyüklerin dünyasında kendini keşfetmeye çalışıyor.

0000000645020-1

Yazarı : Leo Lionni

Yayın evi: Elma Yayınevi

İçerik: Ödüllü bir kitap. Frederick’in sözleri sizin de içinizi ısıtacak. Herkes çalışırken o oturuyordu. Ama hemen kızmayın. Onunda çok önemli işleri vardı. Size bir de sürprizi var.

 

Yazarı : Anna Milbourne

Yayın evi: Tübitak

İçerik: Rüzgar estiğinde kar yağdığında ne yaparsınız. Çocukların bir gününü mevsimler üzerinden anlatıyor. Mevsimlerdeki değişikliklerin gökyüzünden başlayarak, yeryüzündeki böceğe kadar nasıl etkilediğini anlatıyor.

 

Yazarı : Mıchel Piquemal – Thomas Baas

Yayın evi: Odtü

İçerik: Küçüklerde büyük düşünceler üretebilir. Çocukların dinlemekten çok keyif aldıkları, özenle hazırlanmış bir seri.

erdem-yayinlari-okul-oncesi-degerler-egitim-seti-60-ay-ve-uzeri

Yazarı : Hümeyra Bektaş – Meral Canoğlu Cantürk – Eser Ünalan Şenler

Yayın evi: Erdem Çocuk

İçerik: İçeriği özenle hazırlanmış değerler eğitimi serisi. Güzel davranış örneklerini hikayelerle anlatıyor.

 

Yazarı : Nuria Roca

Yayın evi: Tübitak

İçerik: Kalemin neyden yapıldığını, fillerin nasıl hareket ettiğini, geri dönüşümün nasıl yapılacağını vb. güzel bir dille anlatıyor. Çocukları düşünmeye yöneltiyor.

 

Yazarı : David Mckee

Yayın evi: Mikado Yayınları

İçerik: Çocukların çok sevdiği Fil Elmer!in hikayesi. Ona gülmesinler diye diğer filler gibi renksiz olmak istiyor ama sonunda anlıyor ki bu onu mutlu etmiyor.

 

Yazarı : Pat Thomas

Yayın evi: Erdem Çocuk

İçerik: Erdemli davranışlar serisi. Çocuklarlar öğüt vermek yerine kitaplardaki hikayelerle güzel davranış modellerini pekiştirebilirsiniz.

 

Yazarı : Erıc Carle

Yayın evi: Mavi Bulut Yayıncılık

İçerik: Çok ödüllü bir kitap. Tırtıl çok aç. Pazartesi günleri 1 elma, salıları 2 kocaman armut, çarşambaları 3 erik tadında…. Cumartesileri 10 yiyeceğe bedel. Nesnelerin miktarsal sayımlarını örneklendiriyor.

 

Yazarı : Nursen Şirin

Yayın evi: Muştu Yayınları

İçerik: Hayvanların bir birinden ilginç maceralarından onlar  hakkında bilmediklerinize, eğlenceli sanat etkinliklerinden deneylere, oyunlara ve eğitici dramalara kadar birçok etkinliğe yer veriyor.

 

 

0000000662810-1Yazarı : Claire Freedman

Yayın evi: Pearson

İçerik: Sıcacık bir dostluk hikayesi.

 

51eb9cf52e709312e4425664c3381c1dcebca1464175c7645cbd440d58c039be

Yazarı : Kolektif

Yayın evi: Bahçeşehir Yayınları

İçerik: 3D resimler ve gerçek doğa, galaksi, iklim ve deniz altı seslerini içeriyor. Her sayfasında ilginç bilgiler yer alıyor. Kitaplığınızda mutlaka bulunmalı.

 

Yazarı : Rosa M. Curto

Yayın evi: Altın Kitaplar

İçerik: Bitki örtüsünden giyim kuşama kadar mevsimsel değişimlerini anlatıyor.

 

 

untitled15

Yazarı : Prof. Dr. Neşe Erol –  Salim Keskingöz

Yayın evi: Tübitak

İçerik: Bir aileye kavuşma öyküsü. Evlat edinen ailelere yönelik bilgiler yer alıyor.

 

0000000442655-1

Yazarı : Arslan Sayman

Yayın evi: Yapı Kredi Yayınları

İçerik: Piraye’ nin bir gününü anlatıyor. Piraye için sıradan bir gün olabilir, ama kapuska adındaki eşek için çok önemli bir gün. O günü farklı kılan Piraye’ nin aynı dili konuşamasalar da  kapuskaya yardım edebilmesidir.

 

0000000565595-1

Yazarı : Leo Lionni

Yayın evi: Elma Yayınevi

İçerik: Bir deha, liderlik ve dayanışma methiyesi. Derin sulardaki küçük kırmızı balıkların ve siyah kardeşlerinin öyküsü

 

0000000457504-1Yazarı : Sara Şahinkanat

Yayın evi: Yapı Kredi Yayınları

İçerik: Şiirsi diliyle süper bir hikaye. Bu çanta süper ne lazımsa hepsini biliyor.

 

Yayın evi: Beta Kıds

İçerik: Kısa anlatımları harika resimleriyle müthiş bir seri. Yarış günüyle kendinizi biran yarışın içinde bulabilir, daha sonra ağaçtaki maymunun peşinden koşturabilirsiniz.

 

0000000278806-1

Yazarı : Sara Şahinkanat

Yayın evi: Yapı Kredi Yayınları

İçerik: Çok zor her gün 8 kollu kazak, mont ve eldiven giymek, keşke yılan balığı olsaydım diye düşünürken bir anda trafik sıkışır ve gelişen olaylardan sonra kolları sayesinde kahraman olur.

 

0000000387596-1

Yazarı : Sara Şahinkanat

Yayın evi: Yapı Kredi Yayınları

İçerik: Çok güzel anlatılmış bir dostluk hikayesi.

 

0000000654683-1Yazarı : Antoine de Saint Exupery

Yayın evi: 1001 Çiçek

İçerik: Küçük Prens’in sevimli ne şiirsel dünyası ile tanışmak için güzel bir uyarlama.

 

kelebekdca8aa95e815c9bf6cd5c5dcb406e5e4Yazarı : Anna Milborune

Yayın evi: Tübitak

İçerik: Kelebeğin yaşam döngüsü  sade ve yalın dille anlatılmış.

 

Yazarı :Üstün Dökmen

Yayın evi: Remzi Kitapevi

İçerik: Duru ile doruğun başından geçenleri güzel bir dille anlatıyor.

 

Yazarı : Anne Civardi

Yayın evi: Tübitak

İçerik: Çocukların doktor fobilerini yenmeleri için okunabilecek 2 güzel kitap. Çocuğunuza hastalanmadan önce okursanız doktora gitmesi gerektiğinde daha cesur olacaktır.

 

41rPeWDzULL__SY344_BO1,204,203,200_Yazarı : Jean George

İçerik: Dili İngilizce. Resimleriyle anlatılmak istenen hikayenin duygusu çok güzel anlatılmış. Kısa cümlelerden oluşuyor. İlk aşamalarda türkçeye çevirip hikaye şeklinde de anlatabilirsiniz.

 

Yazarı : Ayşen Oy

Yayın evi: Mandolin

İçerik: Çocuk davranışları üzerine pedagojik öyküler.

 

Yazarı : Stephen Cartwright – Heather Amery

Yayın evi: İş Bankası Kültür Yayınları

İçerik: Minikler için hazırlanmış güzel öyküler

 

Yazarı : Andreas Hoffmann

Yayın evi: İş Bankası Kültür Yayınları

İçerik: Küçüklerin bazı meslekleri tanıması için hazırlanmış öyküler.

 

Yayın evi: Tübitak

İçerik: Vücudun bölümlerini, duyguları tanımlayıp ifade edebilmeyi ve farlı olan diğer insanları çocuklar için anlaşılır bir şekilde kaleme almış.

 

Facebook Comments

You may also like