14-36 Ay Toddler Çalışmaları

14-36 Ay Toddler Çalışmaları

191047

Bebeklerinize Bebek Çalışmalarındaki materyalleri sunduktan sonra, toddler materyalleriyle çalışmalara devam edebilirsiniz. Bir önceki çalışma bir sonraki çalışmanın temelini oluşturduğu için, sunum yaparken belirtilen sıraya uyarak, kolaydan zora doğru bir yol izlemelisiniz. Çocuğunuz başarılı bir şekilde çalışmayı bitirince bir sonraki çalışmaya geçmelisiniz. Çalışmalar belli yaş aralarında verilse de, önemli olan çocuğunuzun gelişimidir. Unutmayın ki, çocuğunuz kendi hızında ilerleyecektir.

Toddler çalışmaları çocuklarınızın koordinasyonunun, ince kaba motor becerilerinin, el göz koordinasyonunun, bağımsızlığının, konsantrasyonunun, dikkatinin, sorumluluğunun, düzen algısının ve öz güveninin gelişimini destekler. Bu çalışmalarla kendini geliştiren çocuk daha çabuk ilerleyerek, 3-6 yaş montessori çalışmalarına daha kolay geçiş yapacaktır.

 

14-36 ay arası çocuklarınızla uygulayabileceğiniz çeşitli çalışmaları kolaydan zora doğru aşağıda listeledik. (Resimlerin üzerini tıklayarak büyütebilirsiniz.) Çocuğunuzun gelişimini gözlemleyerek, o yönde çalışmalar seçmeye özen gösterin. Keyifli çalışmalar..

Önemli: Toddler yaşındaki çocuklarla 1 inçin altındaki cisimlerle çalışma yapmıyoruz. Eğer yapacaksanız yanından ayrılmayın ve dikkatli olun.

 

***Çalışmalara geçmeden önce Montessori Çalışmalarına Nereden Başlamalıyım? yazımızı ve 25 Adımda Montessori Çalışmaları Çocuklara Nasıl Sunulur? yazımızı okumanızı öneririz..

 

Toddler Montessori Sınıflarından Bir Örnek

13694994_1743588419253691_1639416340_n

 

.

GÜNLÜK YAŞAM ÇALIŞMALARI

Çocukların ince kaba motor becerilerini, koordinasyon ve konsantrasyon gelişimlerini destekleyen, ortalama 14. aydan itibaren uygulayacağınız günlük yaşam çalışmalarını, kolaydan zora doğru olacak şekilde aşağıda inceleyebilirsiniz..

 

.

Boncuklu Koordinasyon Materyali

Çeşitli modellerde bulunan bu koordinasyon çalışma materyali çocukların el göz koordinasyonunu ve ince motor becerilerini geliştirir. Çocuk oturmaya başladığından itibaren önüne koyularak oynaması sağlanabilir.

 

 

Top Yuvarlama ve Ses Ağacı

Üst köşeden bırakılan top yatay zemin üzerinde yuvarlanarak en alt zemine kadar iner. Çocukların el göz koordinasyonunu, ince motor, dikkat becerilerini ve sebep sonuç algılarını geliştirir. Ses ağacı işitsel duyuyu da geliştirir.

 

 

Elle Kaba Nesne Aktarma

Çocukların eliyle rahatlıkla kavrayabileceği çeşitli nesneler kullanarak aktarma yaptırabilirsiniz.. Bu çalışmalar çocukların el göz koordinasyonlarının, ince motor, dikkat ve konsantrasyon becerilerinin  gelişimini destekler. Önemli olan bu yaş için büyük ve az sayıda nesne kullanmak. İlgi duyduğu nesnelerle çalışmak, çalışma süresini arttıracaktır.

 

 

Elle Şişeye Nesne Aktarma

Ağzı dar olan şişeye aktarma yaparak, çocukların el göz koordinasyonları, ince motor, dikkat ve konsantrasyon becerileri daha fazla gelişir. Çalışmayı daha da zorlaştırarak boruların içine boncuk atma çalışmaları uygulayabilirsiniz.

Yonca Montessori Kreş – Deneyimleyerek Öğrenen Çocuklar Daha Fazla Bilgi

 .

.

Daireyi Yatay Delikten Geçirme

n042900

Daireyi yatay bir şekilde daireden geçirerek çocukların el göz koordinasyonları, ince motor, dikkat ve konsantrasyon becerileri gelişir.

 .

.

Delikten Çubuk Nesne Geçirme

Çubuk yada çubuk gibi ince uuzn nesneleri belli aralıklardan geçirerek, çocukların el göz koordinasyonları, ince motor, dikkat ve konsantrasyon becerileri gittikçe gelişmeye devam eder. 

.

 

Denge Yürüyüşü

12659809_10153889425118744_1851780894_n

Denge yürüyüşü çalışmalarıyla çocukların denge, vücut koordinasyonları ve kaba motor becerileri gelişir. Çorapsız yürüterek ayaklarıyla hissetmesini sağlayın.

 .

.

Kaba Motor Çalışmaları

Yastıklardan zıplama, yapraklar içinde koşma, kumda yürüme ve merdiven çıkıp inme gibi çalışmalar çocukların kaba motor, koordinasyon becerilerini geliştirir ve öz güvenlerini destekler.

 

 

Kilit Açma Kapama

Kilit, pencere kapı kolu açma kapama gibi çalışmalarla çocukların parmak kasları ve el göz koordinasyonları gelişir.

.

Tepsi Taşıma

13814527_1747825075496692_1841898806_n

Çocuklarınız çalışmaları tepsilerde çalışmaya başlamadan önce, kaba motor becerilerinin gelişmesini destekleyen tepsi taşıma çalışmasını sunun. Materyali raflarda tepsi ile alıp, çalışması bitince yine rafa yerine kaldıracaktır.

 

 

Aktarma çalışmalarının hepsini soldan sağa doğru aktarılacak şekilde hazırlayın. Daha sonra sağdan sola aktararak çalışma ilk haline getirilmeli.

.

.

Kaptan Kaba Nesne AKtarma

Kaptan kaba, kulplu bardaktan kulplu bardağa yada kulplu bardaktan kaba aktarma çalışmalarıyla çocukların el kasları, el göz koordinasyonu ve dikkat, konsantrasyon becerileri gelişir. Aktarılan nesnelerin büyük olması gerekir. Çıkan ses işitsel duyuyu geliştirir.

 

.

Kepçeyle Nesne Aktarma

Geniş kaplarda büyük hafif kepçelerle ağır olmayan nesneleri aktarma çalışmaları yaptırarak, kaşıkla aktarma çalışmasına hazırlık yaptırın. Çocukların el göz koordinasyonları, el kasları, dikkat ve konsantrasyon becerileri gelişir. Çıkan ses işitsel duyuyu geliştirir.

.

.

Süzgeçli Kepçeyle Sudaki Nesneleri Aktarma

12575931_10153847870953744_1191681560_n

Bu çalışma kepçeyle aktarma çalışmasının gelişmişi ve su ile olduğu için çocuklar için daha eğlencelisi. Süzgeçli kepçeyle suyun içinde birer tane top yakalayarak kaba aktarma yapılır. Çocukların el göz koordinasyonları, el kasları, dikkat ve konsantrasyon becerileri gelişir.

 

.

Kaşıkla Nesne Aktarma

Elle aktarma çalışmalarından sonra kaşıkla aktarma çalışmalarına geçebilirsiniz. Çocukların el göz koordinasyonları, el kasları, kalem tutan 3 parmağı, dikkat ve konsantrasyon becerileri gelişir. Soldan sağa çalışılarak yazıya hazırlık yapılır. Büyük nesnelerle başlayarak çocuğunuzun gelişimine göre küçük nesnelere geçebilirsiniz.

 

 

Kaşık ile Nesneleri Gruplandırarak Aktarma

Nesneleri aynı renkte olan kaba aktarma çalışması, çocukların el göz koordinasyonları, el kasları, kalem tutan 3 parmağı, renklere görsel algısını, dikkat ve konsantrasyon becerileri gelişir. (resimlerde materyal sağdan sola olacak şekilde düzenlenmiş, siz soldan sağa olacak şekilde hazırlayın.)

 

 

Maşa ile Nesne Aktarma

Büyük yumuşak malzemeler, geniş kaplar ve büyük kolay açılıp kapanan maşalar kullanarak çalışmalara başlayın. Aktarılacak nesnelerin sayısını ilk etapta az tutun. El kasları geliştikçe ağaca elma koyma çalışmasına geçebilirsiniz. Çocukların el göz koordinasyonları, el kasları, kalem tutan 3 parmağı, dikkat ve konsantrasyon becerileri gelişir. Yazıya hazırlıktır. Çocuklarınızın gelişimine göre suyun içindeki nesneleri maşa ile aktarma yaptırabilirsiniz.

 

.

Su Aktarma

Sulu dökme çalışmaları çocukların gelişimini desteklerken, sulu olduğu için daha çok oynamak isteyeceklerinden konsantrasyonlarını da geliştirir. Su sakinleşmelerini sağlar.

 

***Çeşitli aktarma çalışmalarını inceleyebilirsiniz..

 .

.

Damlalıkla Su Altarma

13814608_1747825078830025_1321245654_n

 Çocuklarınızın el kaslarını, el göz koordinasyonunu ve dikkat konsantrasyon, muhakeme becerilerini geliştirir.

.

.

Kutu Açma Kapama

13816865_1747821625497037_1401140968_n

Çocukların parmak kalarını, el göz koordinasyonlarını, dikkat ve konsantrasyon becerilerini geliştirir.

 

.

İpe yada Çubuğa Nesne Geçirme

Çubuklara makarna ve boncuk, ipe halka geçirme çalışmaları ile çocukların el göz koordinasyonları, ince motor, dikkat ve konsantrasyon becerileri  gelişir.

 

 .

Rengine Göre Pipete Çubuk Pamuk Geçirme

8a09927971c67e6054210432274329af

Bu çalışma çocukların görsel renk algılarını, ince motor, dikkat, konsantrasyon becerilerini ve el göz koordinasyonlarını geliştirir.

.

.

Süngere Çivi Saplama – Etiket Sökme Takma – Yapıştırma

Süngere çivi saplama, etiket sökme yapıştırma gibi çalışmalar çocukların el kaslarının gelişimini, muhakeme, dikkat, odaklanma becerilerini ve el göz koordinasyonlarını geliştirir.

 

 

Çivi Çakma

ab249e3b731a241418a2454322b7d625

Köpüğe plastik çivi çakma çalışması çocukların el kaslarının gelişimini, muhakeme, dikkat, odaklanma becerilerini ve el göz koordinasyonlarını geliştirir. (Materyali soldan sağa çalışacak şekilde düzenleyin.)

.

.

Muz Kabuğu Soyma

1c

Muz kabuğunu soyma çalışması çocukların el kaslarının gelişimini, muhakeme, dikkat, odaklanma becerilerini ve el göz koordinasyonlarını geliştirir.

 

 

Resim Yapma

Çocuklarınıza çeşitli boyamalar yaptırarak el kaslarını ve hayal dünyalarını geliştirebilirsiniz.

 

 

Oyun Hamuru

Oyun hamurları çocukların el ve parmak kaslarını geliştirirken, üretkenliklerini de destekler. 

 

Evde yapabileceğiniz oyun hamuru tarifi için videoyu izleyebilirsiniz..

 

 

Mandal Takma

Mandal takma çalışmasıyla çocukların el kasları, muhakeme, dikkat, odaklanma becerileri ve el göz koordinasyonları gelişir.

 

.

Yiyecek Hazırlama

Çocuklarla birlikte mutfakta yemek hazırlamak, onları da yapımına dahil etmek, el kaslarını geliştirirken, öz güvenlerini, aileye ait olma ve birey olma hislerini geliştirir. Kendi hazırladıkları yemekleri daha bir iştahla yerler.

 

.

Çiçek Düzenleme

Çiçek düzenleme çalışmaları çocukların el kaslarını, el göz koordinasyonlarını, dikkat,muhakeme, konsantrasyon becerilerini, öz güvenlerini ve estetik algılarını geliştirir.

 

 

Çiçek Sulama

Çiçek sulama çalışmaları çocukların el kaslarını, el göz koordinasyonlarını, dikkat,muhakeme, konsantrasyon becerilerini, öz güvenlerini ve estetik algılarını geliştirir. Kendilerini aileye ortama ait ve bir birey olarak hissederler.

.

.

Geometrik Şekil Materyalleri

Geometrik şekilleri delikler uygun şekilde geçirme yada vidaya döndürerek şekil takma materyalleri çocukların el kaslarını, el göz koordinasyonlarını ve muhakeme, dikkat, konsantrasyon becerilerini geliştirir.

 

 

Yapbozlar 

Çocukların el kaslarını, el göz koordinasyonlarını ve görsel algılarını geliştirir.

 

 

Düğme İlikleme – Fermuar Açma Kapama

Bu çalışmaları Çocuklarınızın oyuncak bebeklerinde yada küçük hırka yelek gibi giysilerle sunarak çocukların öz bakım becerilerini, ince motor becerilerini, bağımsızlık konsantrasyon ve öz güvenlerini desteklemiş olursunuz. Kendi kendine yetebilme duygusunu hissederler. Çıt çıt açma kapama, cırt cırt açma kapama çalışmaları da yapabilirisniz.

 

 .

Hayvan Besleme

Çocuklarınıza bakımlarından sorumlu olacakları evcil hayvanlar alırsanız sorumluluk duyguları gelişir ve hayvanlara karşı daha duyarlı olurlar.

 

 

 Kesecekle Kesme

Çocuklarınız hazır olduğunda kesme çalışmaları sunabilirsiniz. Muz gibi kolay kesilen yiyeceklerle başlayıp salatalık, havuç gibi nesnelerle devam edebilirsiniz. Çocukların öz güvenlerini, birey olduklarını hissetmesini, ince motor becerilerini, el göz koordinasyonlarını, dikkat, konsantrasyon ve muhakeme becerilerini geliştirir.

.

***0-3 yaş montessori sınıfındaki diğer çeşitli çalışmaları izlemek için tıklayın.. 

.

.

DUYU ÇALIŞMALARI

Dünyayı duyularımızla algılarız. Çocuklar duyuları ile ne kadar çok uyaranla karşılaşırsa beyin gelişimleri de o derece ilerler. Duyu gelişimleri için yapılabilecek çalışmalar aşağıda kolaydan zora doğru olacak şekilde listelenmiştir.

 

.

Duyu Tablaları

f56649d113d188d6df5d2efcef6e7e78

Değişik dokularda hazırlanan tablalar çocukların dokunma duyusunu geliştirir. Parmaklarıyla dokunduğunda sinir uçları beyne sinyal gönderir ve beyin gelişimini destekler. Materyal resimdeki gibi ayarlanarak İlerleyen yaşlarda hafıza çalışması yapılabilir. Dokunduğu yüzeylerin nasıl olduğunu anlatmasını isteyerek dil gelişimini ve kendini ifade etmesini desteklemiş oluruz. 

.

.

Farklı Dokuları Hissetme

Değişik dokular çocukların dokunma duyusunu geliştirir. Bu çeşitli uyaranlar sayesinde beyin gelişimi desteklenir. Tüy, yün, keten, lastik, mantar, metal, ağaç vs. nesneler kullanabilirsiniz. Bunları yumuşak, sert, tüylü gibi adlandırarak dil gelişimini de desteklersiniz.

 

 

Şekilleri Yerine Yerleştirme

Şekilleri uygun yerlerine yerleştirerek, çocukların görsel duyuları, el göz koordinasyonları, ince motor, konsantrasyon, dikkat becerileri ve şekil algısı gelişir. 

 

 

Duyu Şişeleri

13633343_1743587725920427_1611919039_o

Çocukların renkleri görsel olarak algılaması için bu şişelerden hazırlayabilirsiniz.

 

 

Renk Eşleştirme

 Önce 2 ayrı renk gruplandırmayla başlatarak giderek sayıyı çoğaltabilirsiniz. Çocukların görsel duyusunu geliştirirken parmak kaslarını, el göz koordinasyonunu, dikkat, konsantrasyon becerilerini de geliştirir.

 

 

Kaşıkla Aktararak Renk Eşleştirme

Çocukların görsel duyusunu geliştirirken kaşık yada süzgeçli kepçe kullanmak, parmak kaslarını, el göz koordinasyonunu, dikkat, konsantrasyon becerilerini de geliştirir.

 

.

Delikten Geçirerek – Çubuğa Geçirerek Renk Eşleştirme

Çocukların görsel duyusunu geliştirirken, parmak kaslarını, el göz koordinasyonunu, dikkat, konsantrasyon becerilerini de geliştirir.

 

 

Dokunarak Hissetme

Çeşitli dokuya sahip meyveler yada nesnelerle çocukların dokunma duyusu gelişir. Bu uyaranlarla beyin gelişimi desteklenir. Elleri ile keşfetmesini ve incelemesini sağlayın. Gözlerini kapattırarak tahmin etmesini de isteyebilirsiniz.

 

.

Sürpriz Torbası

Torbanın içine konulan çeşitli nesnelerle çocuğun dokunma duyusu gelişir. Torbanın içine bakmadan eliyle almasını sağlayın. Çalışmada ilerledikçe dokunduğu nesnenin ne olduğunu, ne özelliklere sahip olduğunu söylemesini isteyin. Çocukların ifade yeteneğini geliştirir ve dile dökmeyi öğrenir.

.

.

Nesne Gruplandırma

 Çocukların görsel ve dokunma duyusunu, el göz koordinasyonunu, ince motor gelişimini, dikkat ve konsantrasyon gelişimini destekler. Çocuk bu çalışmada ilerlediğinde gözlerini kapattırarak da çalışabilirsiniz.

 

.

Geometrik Şekilleri Çizimleri ile Eşleştirme

Çocukların görsel duyusunu, el göz koordinasyonunu, ince motor, konsantrasyon ve dikkat becerilerini geliştirir.

.

.

Küçükten Büyüğe Doğru Olan Parçalarla Renk Eşleştirme

Çocukların görsel duyusunu geliştirir. Küçükten büyüğe sıralamayı, düzene geçişi görsel olarak algılar. Dikkat konsantrasyon becerileri gelişir.

 

 

Mandal Takarak Renk Eşleştirme

 Çocukların el kasları geliştiğinde mandal takarak renk eşleştirme çalışmalarına geçebilirsiniz.

 

 

Dokunarak Eşleştirme

Kumaş parçaları yada duyu balonları kullanarak dokunarak eşleştirme uygulayabilirsiniz. Kumaşları eşleştirirken gözlerini kapatmasını isteyebilirsiniz. 

 

 

Duyu Tepsileri

Çocuğunuzun gelişimine göre hazırlayabileceğiniz duyu tepsileri, bilinç dışı emici zihniyle çevreyi emen çocuğunuzun gelişimine katkı sağlar. Çeşitli uyaranlar beyin gelişimini destekler. Bu sunacağınız duyu tepsileri hem duyularını uyarır hem de oluşturduğunuz ortamı anlatmanız, ileri de bilinçli zihne geçtiğinde bu ortamlarda bulunduğunda hatırlamasını ve daha rahat bağdaştırmasını sağlayacaktır. Hazırlayabileceğiniz örnekler paylaştık, siz de daha çok geliştirebilirsiniz. İş makineleri, mevsimler, çöl hayvanları, deniz hayvanları vs. gibi.

.

*** 2 yaşındaki bir çocuğun montessori sınıfındaki ilk gününü izlemek için tıklayın..

.

.

MATEMATİK ÇALIŞMALARI

Bu yaşlarda yapılacak matematik çalışmaları ile çocukların matematiksel düşünme becerilerinin temeli atılır. 3-6 yaş aralığında öğreneceği matematiksel kavramlar için farkındalık oluşturulur. Çocuklarınıza uygulayabileceğiniz çalışmaları aşağıda kolaydan zora doğru listeledik.

.

Bebek Dokun Öğren Serisi Kitaplar

6844_buyuk_1

Bebek dokun öğren serisinin sayılar kitabı, çocukların sayıları görsel olarak ve dokunarak algılamasını sağlar. Daha sonra yapacağı zımpara rakamlı çalışmalara temel oluşturur.

 

.

Hangisi Daha Büyük?- Hangisi Daha Uzun?

 Büyük yada uzun kavramları ve hiyerarşik sıralama matematik çalışmalarına temel oluşturur.

.

Sayılar Yapbozu

201512615233_fisher_pice_yapboz_hayvanlar_saylar (1)

Çocuklar sayıları yerleştirirken sayıları ve sayıların dizilişini görsel olarak algılarlar.

 

.

Ponponları Aynı Renkleriyle Eşleştirme

engaging-busy-bags-for-toddlers

 Çocuklar ponponları aynı renkleriyle eşleştirirken sayıları ve tane hesabını görsel olarak algılarlar. Hiyerarşik olarak sayılar arttıkça ponponların arttığını hissederler.

 

 

Sayıları Sıralama

Sayıların sıralamasını görsel olarak algılaması için çeşitli çalışmalar yapılabilir. Önce ilk 3 rakamı, sonra diğer 3 rakamı ve sonra diğer 3 rakamı sunun. Sayı balonları ile, söylediğiniz sayıyı getirmesini isteyebilir, 1 den 9 a kadar dizmesini isteyebilirsiniz. İpe 1 den 9 a kadar dizdirebilirsiniz.

 

 

Dil Çubukları ile Geometrik Şekiller

Dil çubukları ile geometrik şekil çalışmaları yaparak, çocukların görsel olarak algılaması ve kavraması sağlanır. Şekil oluşturma ve eşleştirme uygulamaları yaptırabilirsiniz.

 

 

Geometrik Tabla

Bu çalışmalarla çocukların geometrik şekiller oluşturması sağlanır. aynı zamanda parmak kasları da gelişir.

 

 

Tane Hesabı

Tane hesabı çalışmalarına 1-2-3 rakamı ile başlayın. Çocuk başarılı olunca diğer 3 rakamı sunun. Başarılı olunca diğer üç rakamı 7-8-9 u sunun.

.

 

DİL ÇALIŞMALARI

 

  • Çocukların dil gelişimini destekleyen tekerlemeler için tıklayın..

.

Kitaplar

Çocuklarınızın dil gelişimini, zekasını, hayal dünyasını desteklemek ve onlarında ellerinde incelemesini sağlamak için 1-2 yaş montessori felsefesine uygun kitapları tıklayın..

 

 

Sözcük Dağarcığını Geliştiren Kartlar

İstediğiniz tema ile ilgili hazırlayacağınız bu kartlar çocukların dil gelişimini destekler. Farklı görseller farkındalığını arttırır ve kelime dağarcığı gelişir. Meyveler, sebzeler, mimikler, eylemler, taşıtlar, çiftlik hayvanları vs. gibi

.

Top Nerede?

671c500012102ca7f01b567d565f5ae8

Bu çalışmalarla çocuğunuz dil ve bilişsel gelişimini desteklersiniz.

 

 

Nesne ile resim eşleştirme

Resim ile nesne eşleştirme çalışmalarında çocuğunuzun gördüklerini anlatın ve açıklamalar yapın. Bu şekilde çocuklarınızın kelime dağarcığının gelişmesine ve dil gelişimine destek olursunuz.

 

.

Resim Eşleştirme 

Resim eşleştirme çalışmalarında çocuğunuzun gördüklerini anlatın ve açıklamalar yapın. Bu şekilde çocuklarınızın kelime dağarcığının gelişmesine ve dil gelişimine destek olursunuz.

 

 

Gölge Eşleştirme

13819553_1747832322162634_1063650891_n

Gölge eşleştirme çalışmaları görsel dikkati de destekler.

 

.

Alfabe Yapbozu

EG_2001_harf_puzzle_Bharf_30522508_cm

Alfabe yapbozu ile harflerin sıralanışı ile ilgili görsel farkındalık oluşturursunuz.

 

 

Tavşan Nerede?

Eaton 21 months 003

Tavşan nerede gibi çalışmalarla, çocuklar önünde, arkasında, yanında, üstünde, altında gibi kavramları öğrenirler.

 

 

Kum Çalışmaları

13823146_1747804908832042_242702253_n

Kum üzerinde yapılan bu çalışmalarla çocuklarınızın parmak uçlarını hassaslaştırmış ve yazı yazmaya hazırlamış olursunuz. Düz çizgi ile başlayın dalgalı ve zigzagla devam edin. Daha sonra daire, artı, çarpı gibi şekillerle çalışmaya devam edin.

 

 

KOZMİK EĞİTİM ÇALIŞMALARI

Kozmik eğitim çalışmaları ile çocukların merak ve keşif duygularının gelişimini ve yaşadığı evrenin farkında olmasını destekliyoruz. İnsan üzerinde yaşadığı gezegene ait olan sorumluluklarını bilmeli, kendi dışındaki canlıların, doğanın, farklı kültürlerin, insanların farkında olmalıdır ve onlara saygı, sevgi duymalı, etrafında olup bitenlere duyarlı olmalıdır.

 

Karbonat Sirke ile Balon Şişirme

Resim-0943

Çocuklarla yapılan deney çalışmaları, çocukların merakını, araştırma duygusunu ve sebep sonuç algılarını geliştirir. Karbonat sirke deneyinde; şişeye karbonat koyun ve üzerine sirke dökün. Hızlı bir şekilde balonu şişeye geçirin ve balonun şişmesini seyredin.

 

 

Yüzen Batan Cisimler

13817205_1747838595495340_1537425715_n

Bu çalışma çocukların merakını ve sebep sonuç algılarını geliştirir. Cisimler suya koyulur. Yüzen ve batan cisimlere dikkat çekerek çocuğa gösterilir. Nesneler 2 gruba ayrılır. 

 

 

Doğa Keşfi

Çocuklarınızı doğada gezmeye götürün. Kendi gezerek yeni şeyler keşfetsin. Doğadan istediği parçalar varsa toplasın. Doğaya saygı, merak keşif duyguları ve dikkat odaklanma becerileri gelişir. Çeşitli hayvanlarla bir araya getirerek hayvan sevgisini aşılayın.

 

 

Büyüteçle İnceleme

Çocuklar kendileri doğadan topladıkları nesneleri büyüteçle inceleyebilirler. Onların dışında doğal taşlar, midyeler, çeşitli baharatlar gibi onlarda merak heyecan uyandıracak nesneleri yakından büyüteçle görmesini sağlayabilirsiniz. Doğada bulunan şeylerin farkına varırlar, sizin anlatımlarınızla onlara karşı sorumluluklarını ve amaçlarını öğrenmiş olurlar.

 

 

Yaprak İzi Çıkarma

nature-craft1

Çocuk doğadan topladığı yaprakları düz bir zemine koyarak üzerine kağıt kapatıp, istediği renkteki kalemlerle karalayarak izlerini çıkarabilir. Merak keşif duyguları gelişirken, el kasları da çalışır.

 

 

Doğada Bulunan Şeyler

Doğada bulunan farklı şeyleri gruplandırıp çocuğunuza sunarak farkındalığını, merakını, keşif duygusunu geliştirmiş ve dil gelişimini desteklemiş olursunuz.

 

 

Tohumları ile Bitkileri Eşleştirme

13815032_1747836615495538_977049322_n

Çocuklar tohum ile büyüyen bitki arasında bağlantı kurarak farkındalıklarını ve keşif duygularını geliştirirler.

 

 

Tohum Ekme

Tohumu ektirirken, bu bitkinin dünyamıza ve bize olan gerekliliği, faydaları ile ilgili açıklamalar yaparak Çocuklarda doğayı sevme ona saygı gösterme ve sorumluluk duygularının gelişmesine destek olursunuz.

 

 

 Çiçeğin Kısımları

Bu çalışmalarla çiçeğin kısımlarını ayırarak, farkındalık kazanmasını sağlarsınız. Kendi ektiği bitkiler büyürken, bu çalışmalar desteklemiş olur.

.

Yapbozlar

Çeşitli yapbozlar doğaya, hayvanlara karşı farkındalık oluşturur.

.

 

Fasulyenin Yaşam Döngüsü

13695759_1743587419253791_1267821582_n

Bu tarz çalışmalar çocuklarda farkındalık oluşturur. 3-6 yaş arasında yapacağı çalışmalara zemin hazırlar.

 

Gezegenler

Gezegen resimlerini nesnelerle eşleştirip anlatarak  farkındalık kazandırabilirsiniz. Güneşi, dünyayı, diğer gezegenleri ve birbirlerine olan uzaklıklarını, dünyanın güneş etrafında döndüğü gibi konularda açıklama yaparak merak duygularını destekleyin. Buradan doğum gününe de geçebilirsiniz.

 

 

Ayın Halleri

13823469_1747820018830531_209768092_n

Çocuğunuzun gelişimine göre Ay ın hallerini anlatarak farkındalık oluşturabilirsiniz. Geceyi gündüzü anlatbilirisniz.

 

 

Biz Neredeyiz?

Evrendeki yerimizi çocuklara somut olarak anlatmak için güzel çalışma örnekleri..

 

 

Dünya Bayrakları ve Farklı Kültürler

Çocuğunuza bizim dışımızda başka insanların, başka ülkelerde, farklı kültürlerle yaşadıklarını bu çalışmalarla anlatabilirsiniz. Bu şekilde onlara saygıyı öğretmiş olur ve Dünyayaı kimlerle paylaştığına dair farkındalık kazandırırsınız.

.

 

Vücudumuz

Çocuklara vücutları, organları, iskelet sistemleri hakkında farkındalık kazandırılır. Kartlarla açıklanarak organlar anlatılır. Yapboz ve eşleştirme çalışmaları yapılabilir. Çocuğunuzun gelişimine göre uygulama yapmaya özen gösterin.

.

**1-2,5 yaş montessori sınıfını izlemek için tıklayın..

.

***Ortalama 30 aylıktan itibaren çocuğun gelişimine göre 3-6 yaş montessori çalışmalarına geçilebilir. Bu çalışmalara evde montessori etkinlikleri başlığından ulaşabilirsiniz..

Facebook Comments

You may also like