Etkinlik Kitapları ve Kartları 6+ yaş

Etkinlik Kitapları ve Kartları 6+ yaş

17504

Çocuğunuz 6 yaşına geldiğinde etkinliklerinizde kitap ve kartlardan yararlanabileceğiniz gibi kesme, katlama, yapıştırma ve boyama faaliyetlerine daha çok ağırlık verebilirsiniz. Ayrıca artık kendilerinin ne istediklerine kendileri rahatlıkla karar verebilirler. Hobileri olmaya başlayacak, farklı ilgi alanları oluşacak ve keşfetme isteklerini rahatlıkla etkinliklerine yansıtabileceklerdir. Bu yaşlarda deney kitaplarından yararlanabilir, sebep-sonuç ilişkisini kendilerinin keşfetmesini izleyebilirsiniz. Bu dönemde artık kalemi doğru tutmaya başlayacaklardır. Ama yine de mükemmel çizgiler beklememeli ve bu yaşların okul öncesi dönem olduğunu unutmamalısınız. Sonuçta siz öğretmenleri değil ebeveynlerisiniz. Amacımızın illaki bir şeyler öğretmek değil, eğlenerek yeni edinecekleri bilgi ve becerilere zemin oluşturmak olması gerekir. Bu yüzden çocuğunuzla evde yapacağınız etkinlikler okulda öğrendiklerini destekleyici nitelikte olmalıdır. Sizlere tavsiyem;

  • Etkinlik zamanı için çocuğunuzun istekli ve algısının açık olduğu zamanları seçerseniz size eşlik etmesi daha kolay olacaktır.
  • Çocuğunuz etkinlik kitaplarıyla çalışmak istemezse ısrar etmeden sonlandırabilir, daha sonra uygun zamanda tekrar teklif edebilirsiniz. Böylece sıkılmayacak zamanla kendisi çalışmak isteyecektir.
  • 6 yaş çocukları için birkaç tane aktivite kitap örnekleri verdim. Kitaplardaki aktiviteleri çocuğunuzla birlikte yaparken hem eğleneceksiniz hem de çocuğunuzun bilişsel, dil, motor, duyusal ve sosyal becerilerinin gelişmesine katkıda bulunacaksınız.
  • Artık yaşıtlarıyla birlikte kurallı oyunlar oynayabildikleri için arkadaşlarıyla sık sık bir araya getirip birlikte oyun kurmalarına destek olmalısınız.
  • Öykü oluşturma kartlarını sıklıkla kullanmaya çalışmanız çocuğunuzun zihinsel gelişimi için çok faydalıdır. Resimlere bakıp öyküyü devam ettirmeye çalıştıklarında hayal güçleri zenginleşiyor, beyinsel aktiviteleri artıyor, dil, duyusal, sosyal ve çözüm üretme becerileri de gelişmektedir.
  • Etkinlik kitapları seçerken içeriklerini kontrol etmeniz gerekir. Çocuğunuzun ilgi ve becerisine uygun olanları tercih etmelisiniz. Aksi halde çocuğunuzun beceri düzeyine göre yüksek içerikli bir kitap onun kendini yetersiz hissetmesine sebep olabilir. Bu yüzden diğer alt veya üst yakın yaş gruplarına ait kitap önerilerimizden de yararlanabilirsiniz.
  • Sudoku çözmek her yaşta yapılması gereken bir etkinlik. Her yaş grubuna ait seçenekler arasından seçim yapabilirsiniz. Eğlenirken aynı zaman da çocuğunuzun konsantrasyonu arttırır, görsel hafızasını güçlendirir, el-göz koordinasyonunu iyileştirir, algılama ve matematik işlemleri çözme becerisini geliştirir.
  • Görsel dikkat ve konsantrasyon becerilerinin gelişmesi için Adeda Yayınlarını tercih edebilirsiniz. Setin sayfalarındaki kolay ama dikkat gerektiren soruları çözdükçe kendilerine güvenleri gelecektir. Bir sonraki sayfaya geçmek için sabırsızlanacaklar.
  • Erdem, Minik Ada, Dstil Tasarım ve Ya-Pa yayınlarının etkinlik kitapları da içerik olarak çok çeşitli ve güzel tasarlanmış. Sizi çocuğunuza faydalı olabilmeniz için yönlendiriyorlar. Sorularla çocuklarınızı düşünmelerini, fikir üretebilmelerini ve eğlenmelerini sağlıyorlar. Özellikle Dstil Tasarım eğlen öğren serisi küçük boy olduğu için çantanıza koyup yanınızda taşıyabilir veya uzun araba yolculuklarında kullanabilirsiniz. İçindeki sorular yaşına uygun temel kavramları öğretici nitelikte.
  • Tübitak yayınlarının her çeşidi birbirinden güzel, eğitici ve kaliteli. Bu yüzden yaşına uygun çeşitlerini gördüğünüzde kaçırmamanızı tavsiye ederim.

İnceleme fırsatı bulduğum ve size de önerebileceğim 6 yaş etkinlik kartları ve kitap örneklerini aşağıda sizlerle paylaştım. Benzer alternatifleri inceleyebilir ve çocuğunuzun ilgisi ve becerisine göre seçim yapabilirsiniz. Güzel örnekler buldukça burada sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

 

 

Yayınevi: TÜBİTAK

 

 

 

Yayınevi: TÜBİTAK

 

 

 

238056b

Yayınevi: TÜBİTAK

 

 

Yayınevi: Dstil TASARIM

 

 

 

pr_01_10

Yayınevi: ADEDA

 

 

 

pr_01_209

Yayınevi: ADEDA

 

 

 

0000000551544-1

Yayınevi: ADEDA

 

 

pr_01_205

Yayınevi: ADEDA

 

0000000688239-1

Yayınevi: YUP EĞİTİM SETLERİ

 

 

 

0000000419696-1

Yayınevi: Dstil TASARIM

 

 

 

0000000610606-1

Yayınevi: MİNİK ADA

 

 

Yayınevi: YUP EĞİTİM SETLERİ

 

 

pr_01_204

Yayınevi: ADEDA

 

 

 

0000000577559-1

Yayınevi: TÜBİTAK

 

 

 

0000000279528-1

Yayınevi: ERDEM ÇOCUK

 

 

 

untitled7

Yayınevi: TÜBİTAK

 

 

Yayınevi: PİA

 

0000000660243-1

Yayınevi: GALT

 

 

0000000610671-1

Yayınevi: ERDEM ÇOCUK

 

 

0000000670761-1

Yayınevi: İŞ BANKASI YAYINLARI

 

Facebook Comments

You may also like