Çocuğunuza Bunları Söylemeyin

Çocuğunuza Bunları Söylemeyin

10261

ÇOCUĞUNUZLA KONUŞURKEN DOĞRU İFADELERİ TERCİH EDİN..!

1. “Aferin, Alkış” dediğimizde çocuk başardığı her yeni beceride sonuca odaklanıyor ve her defasında alkış bekliyor. Ama çabaya odaklanmasını göstermek için çabalamanın sonuçtan daha önemli olduğunu öğretmemiz gerekiyor. Bunun için “Gerçekten çok çabaladın ve başardın” demeyi tercih edin.

2. “Sen harikasın, Harika bir çocuksun” demek yerine “Seninle gurur duyuyorum” yaşına uygun olarak başardığı sorumlulukları takdir ediniz.

3. “Çok güzel resim” demek yerine “kırmızı, mavi renkler görüyorum, çok renkli bir resim neler oluyor burada bana anlatır mısın?” Demeyi tercih edin. Böylece bir resim üzerine sohbet edebilme imkanınız olmuş olur.

4. “Eger…. yaparsan, sana….veririm” seklinde kullanılan cümleler rüşvete teşvik ederken sizi işbirliğinden uzaklaştırır. “Bir yarışmaya ne dersin” diyerek yapmasını istediğiniz şeyi oyuna çevirebilirsiniz ve çabasını işin sonunda odüllendirebilirsiniz.

5. “Akıllı ol, uslu ol” demek yerine bulunduğunuz mekanın kurallarını anlatın, beklentilerinizi açıklayın ve ortamda yaşanabilecek gelişmelerden haberdar edin. Sadece soyut bir kavram olan USLU ifadesini kullanmayın. Lütfen böyle ortamlara giderken dinamik yavrunuzun sıkılmaması icin muhakkak yanınıza uğrasabileceği malzemeler alın (kitap, kağıt ve boya, yap-boz gibi)

6. “AĞLAMA- Ne var ağlayacak” demek yerine; herkesin bazen ağlamaya ihtiyacı olabileceğini hatırlayın ve ” seni dinlemek için buradayım konuşmak, anlatmak ister misin?” demeyi tercih edin.

7. “Söz veriyorum” derken çok dikkatli olun. Ağzınızdan çıkacak her kelime aleyhinize delil olarak kullanılacaktır unutmayın. Bu sebeple bir kez daha düsünün ve gerçekten hayata geçirebilecekleriniz için söz verin yada ” elimden geleni yapacağım” demeyi tercih edin.

8. “Sen ne kadar akıllısın” dediğimizde öz güveninin arttığını düşünüyoruz. Bunun yerine ” çabalarını takdir ediyorum uğraştın ve zor olanı başardın” demeyi tercih edin.

9. Yaptığı yanlış bir harekette “Hemen Dur, YOKSA…” ifadesini kullanarak tehdit etmek yerine yaptığı yanlış davranışın olası sonuçlarından haberdar ederek, alternatifler üretmesine yardımcı olun.

Biz ebeveynler bu hayatta onların yol göstericisiyiz… patronu yada yöneticisi değil.

Çocuk gelişimi uzmanından alıntıdır..

Facebook Comments

You may also like

Çocuğunuza Güvendiğinizi Nasıl Hissettirirsiniz?

HER ZAMAN ÇOCUĞUNUZA GÜVENİN..! 1. “Üşümüyorum” diyorsa güvenin