Çocuğunuza Güvendiğinizi Nasıl Hissettirirsiniz?

Çocuğunuza Güvendiğinizi Nasıl Hissettirirsiniz?

6762

HER ZAMAN ÇOCUĞUNUZA GÜVENİN..!

1. “Üşümüyorum” diyorsa güvenin siz üşüdüğünüz için ısrarcı olmayın kendisinin üşüdüğünü farketmesi için bekleyin.

2. “Doydum” diyorsa güvenin yetişkin porsiyonu kadar koyduğunuz yemeği bitirmediği için “yok yok daha doymadın bu tabak bitecek” diyerek ısrarcı olmayın.

3. “Ben yapabilirim” dediğinde güvenin ve denemeyi istediği beceri için uygun ortam hazırlayın. 1.5-2.5 yaş arasında çocuklar pek çok şeyi yapabileceklerini sanırlar ve kendilerini tehlikelerden koruyamazlar. Bunları denemeye çalıştıklarında hemen yakınlarında olmaya özen gösterin.

4. “Korkuyorum” diyorsa güvenin “ne var bunda korkacak” diyerek korkusunun üstüne gitmeyin. Aksine bir süre uzaklaşmasına, durumu değerlendirmesine ve gözlem yapmasına fırsat tanıyın.

5. İs yerinden arkadaşlarınıza, uzaktan akrabalarınıza, asansörde komşunuza yada anaokulunda öğretmenine “günaydın” demeyi istemiyorsa yada öpülmek istemiyorsa ve size “İstemiyorum” diyorsa güvenin ve ısrarcı olmayın onun yerine siz günaydın diyerek sadece model olun. Bu “çocukta yabani” diyerek çocuğunuzu etiketlemeyin.

6. “Bitti” diyorsa güvenin ödevi bitmiştir, odasını toplaması yada yapması gereken sorumluluk bitmiştir. Siz “bu mu bitmiş hadi canım demeyin” onun yerine “haydi birlikte kontrol edelim” diyerek eksikleri birlikte tamamlayın ama asla “yalan söylemişsin bak bitmemiş” diyerek çocuğunuzu ezmeyin. Çünkü inanın ki ona göre bitmişti.

Biz ona güvenirsek o da bize güvenir. Güven ebeveyn çocuk arasındaki en önemli bağlardan biridir..

Çocuk gelişimi uzmanından alıntıdır..

Facebook Comments

You may also like

Nezaket ve Zarafet Kurallarını Çocuklara Neden ve Nasıl Öğretmeliyiz?

Sabah yolda yürürken önümdeki adamın yere tükürmesi, dolmuşta